Lischte vo de Mitgliider vom Schwiizer Nazionalroot i dr 51. Legislaturperioode
Erscheinungsbild
(Witergleitet vun Liste der Mitglieder des Schweizer Nationalrates der 51. Legislaturperiode)
Das isch d Lischte vo de Lüüt im Schwiizer Nazionalroot 2019 bis 2023.
Es sind die Persoone, wo s Volch i de Kantöön vo dr Schwiiz am 20. Oktober 2019 bi dr Wahl vom Schwiizer Parlamänt für in Nazionalroot uf Bärn ufe gwählt het.
Name | Joorgang | wo si woone | i welem Kantoon | vo welere Partäi | sit wänn scho im Nazionalroot |
Funkzioon | Aamerkig |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Jean-Luc Addor | 1964 | Savièse | Wallis | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Andreas Aebi | 1958 | Auchistoorf | Bäärn | SVP | 2007 | 1. Vizebresidänt 2019/20 | |
Matthias Aebischer | 1967 | Bäärn | Bäärn | SP | 2011 | Mitgliid | |
Thomas Aeschi | 1979 | Baar | Zug | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Céline Amaudruz | 1979 | Gämf | Gämf | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Gerhard Andrey | 1976 | Granges-Paccot | Fryburg | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Sibel Arslan | 1980 | Basel | Baselstadt | GPS | 2015 | Mitgliid | |
Mustafa Atici | 1969 | Basel | Baselstadt | SP | 2019 | Mitgliid | |
Christine Badertscher | 1982 | Madiswiu | Bäärn | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Jacqueline Badran | 1961 | Züri | Züri | SP | 2011 | Mitgliid | |
Angelo Barrile | 1976 | Züri | Züri | SP | 2015 | Mitgliid | |
Kilian Baumann | 1980 | Suberg | Bäärn | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Martin Bäumle | 1964 | Dübedoorff | Züri | glp | 2003 | Mitgliid | |
Judith Bellaïche | 1971 | Chilchbèèrg | Züri | glp | 2019 | Mitgliid | |
Samuel Bendahan | 1980 | Lausanne | Waadtland | SP | 2017 | Mitgliid | |
Kathrin Bertschy | 1979 | Bäärn | Bäärn | glp | 2011 | Mitgliid | |
Marianne Binder-Keller | 1958 | Baade | Aargau | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Martina Bircher | 1984 | Aarburg | Aargau | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Prisca Birrer-Heimo | 1959 | Rooteburg | Luzärn | SP | 2010 | Mitgliid | |
Frédéric Borloz | 1966 | Aigle | Waadtland | FDP | 2015 | Mitgliid | |
Jacques Bourgeois | 1958 | Avry-sur-Matran | Fryburg | FDP | 2007 | Mitgliid | |
Philipp Matthias Bregy | 1978 | Natersch | Wallis | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Daniel Brélaz | 1950 | Lausanne | Waadtland | GPS | 1979, 2007, 2015 | Mitgliid | |
Florence Brenzikofer | 1975 | Oltige | Baasel-Landschaft | GPS | 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Maya Graf |
Thomas Brunner | 1960 | Sanggale | Sanggale | glp | 2019 | Mitgliid | |
Roland Rino Büchel | 1965 | Oberriet | Sanggale | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Michaël Buffat | 1979 | Vuarrens | Waadtland | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Christine Bulliard-Marbach | 1959 | Überschtòrf | Fryburg | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Thomas Burgherr | 1962 | Wiliberg | Aargau | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Martin Candinas | 1980 | Chur | Bündnerland | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Rocco Cattaneo | 1958 | Bironico | Tessin | FDP | 2017 | Mitgliid | |
Isabelle Chevalley | 1972 | Saint-George | Waadtland | glp | 2011 | Mitgliid | |
Katja Christ | 1972 | Rieche | Baselstadt | glp | 2019 | Mitgliid | |
Christophe Clivaz | 1969 | Sitte | Wallis | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Damien Cottier | 1975 | Hauterive | Nöieburg | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Brigitte Crottaz | 1957 | Epalinges | Waadtland | SP | 2018 | Mitgliid | |
Christian Dandrès | 1981 | Chêne-Bougeries | Gämf | SP | 2019 | Mitgliid | |
Thomas de Courten | 1966 | Rüünebäärg | Baselland | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Marcel Dettling | 1981 | Oberybrig | Schwyz | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Marcel Dobler | 1980 | Rapperswil-Jona | Sanggale | FDP | 2015 | Mitgliid | |
Mike Egger | 1992 | Berneck | Sanggale | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Kurt Egger | 1956 | Eschlike | Tuurgi | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Yvette Estermann | 1967 | Chriens | Luzärn | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Christoph Eymann | 1951 | Basel | Baselstadt | LDP | 2015 | Mitgliid | |
Alex Farinelli | 1981 | Comano | Tessin | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Laurence Fehlmann Rielle | 1955 | Gämf | Gämf | SP | 2015 | Mitgliid | |
Olivier Feller | 1974 | Genolier | Waadtland | FDP | 2011 | Mitgliid | |
Yvonne Feri | 1966 | Wetige | Aargau | SP | 2011 | Mitgliid | |
Doris Fiala | 1957 | Züri | Züri | FDP | 2007 | Mitgliid | |
Roland Fischer | 1965 | Udlige | Luzärn | glp | 2019 | Mitgliid | |
Fabien Fivaz | 1978 | La Chaux-de-Fonds | Nöieburg | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Beat Flach | 1965 | Gaueschtäi | Aargau | glp | 2011 | Mitgliid | |
Kurt Fluri | 1955 | Soledurn | Soledurn | FDP | 2003 | Mitgliid | |
Pierre-Alain Fridez | 1957 | Fontenais | Jura | SP | 2011 | Mitgliid | |
Claudia Friedl | 1960 | Sanggale | Sanggale | SP | 2013 | Mitgliid | |
Esther Friedli | 1977 | Ebnet-Chappel | Sanggale | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Tamara Funiciello | 1990 | Bäärn | Bäärn | SP | 2019 | Mitgliid | |
Andreas Gafner | 1971 | Oberwyl | Bäärn | EDU | 2019 | Mitgliid | |
Andrea Geissbühler | 1976 | Bäriswiu | Bäärn | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Anna Giacometti | 1961 | Bregaglia | Bündnerland | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Benjamin Giezendanner | 1982 | Rootrischt | Aargau | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Bastien Girod | 1980 | Züri | Züri | GPS | 2007 | Mitgliid | |
Ida Glanzmann-Hunkeler | 1958 | Autishofe | Luzärn | CVP | 2006 | Mitgliid | |
Andreas Glarner | 1962 | Oberwil-Lieli | Aargau | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Balthasar Glättli | 1972 | Züri | Züri | GPS | 2011 | Mitgliid | |
Alois Gmür | 1955 | Äisidle | Schwyz | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Petra Gössi | 1976 | Chüsnacht | Schwyz | FDP | 2011 | Mitgliid | |
Edith Graf-Litscher | 1964 | Frauefäld | Tuurgi | SP | 2005 | Mitgliid | |
Corina Gredig | 1987 | Züri | Züri | glp | 2019 | Mitgliid | |
Jean-Pierre Grin-Hofmann | 1947 | Pomy | Waadtland | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Jürg Grossen | 1969 | Frutige | Bäärn | glp | 2011 | Mitgliid | |
Franz Grüter | 1963 | Eich | Luzärn | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Jean-Paul Gschwind | 1952 | Courchavon | Jura | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Nik Gugger | 1970 | Winterthur | Züri | EVP | 2017 | Mitgliid | |
Lars Guggisberg | 1977 | Lingech | Bäärn | SVP | 2019 | Mitgliid | noogruggt für de Werner Salzmann |
Diana Gutjahr | 1984 | Amriswil | Tuurgi | SVP | 2017 | Mitgliid | |
Barbara Gysi | 1964 | Wil | Sanggale | SP | 2011 | Mitgliid | |
Greta Gysin | 1983 | Züri | Tessin | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Martin Haab | 1962 | Mäpmischtette | Züri | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Alfred Heer | 1961 | Züri | Züri | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Stefanie Heimgartner | 1987 | Bade | Aargau | SVP | 2019 | Mitgliid | noogruggt für de Hansjörg Knecht |
Verena Herzog | 1956 | Frauefäld | Tuurgi | SVP | 2013 | Mitgliid | |
Erich Hess | 1981 | Bäärn | Bäärn | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Lorenz Hess | 1961 | Stettle | Bäärn | BDP | 2011 | Mitgliid | |
Alois Huber | 1962 | Muri | Aargau | SVP | 2020 | Mitgliid | noogruggt für de Jean-Pierre Gallati |
Ruth Humbel Näf | 1957 | Birmeschdorff | Aargau | CVP | 2003 | Mitgliid | |
Baptiste Hurni | 1986 | Nöieburg | Nöieburg | SP | 2019 | Mitgliid | |
Thomas Hurter | 1963 | Schaffuuse | Schaffuuse | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Christian Imark | 1982 | Feere | Soledurn | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Beat Jans | 1964 | Basel | Baselstadt | SP | 2010 | Mitgliid | |
Matthias Jauslin | 1962 | Woole | Aargau | FDP | 2015 | Mitgliid | |
Irène Kälin | 1987 | Schinznach | Aargau | GPS | 2017 | 2. Vizebresidänti 2019/20 | |
Sidney Kamerzin | 1975 | Siders | Wallis | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Peter Keller | 1971 | Hergiswil | Nidwalde | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Delphine Klopfenstein Broggini | 1976 | Versoix | Gämf | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Roger Köppel | 1965 | Chüsnacht | Züri | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Philipp Kutter | 1975 | Wädischwiil | Züri | CVP | 2018 | Mitgliid | |
Martin Landolt | 1968 | Näfels | Glarus | BDP | 2009 | Mitgliid | |
Sandra Locher Benguerel | 1975 | Chur | Bündnerland | SP | 2019 | Mitgliid | |
Christian Lohr | 1962 | Chrüüzlinge | Tuurgi | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Christian Lüscher | 1963 | Gämf | Gämf | FDP | 2007 | Mitgliid | |
Jörg Mäder | 1975 | Opfike | Züri | glp | 2019 | Mitgliid | |
Pierre-Yves Maillard | 1968 | Renens | Waadtland | SP | 2019 | Mitgliid | |
Vincent Maitre | 1981 | Gämf | Gämf | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Piero Marchesi | 1981 | Monteggio | Tessin | SVP | 2019 | Mitgliid | noogruggt für de Marco Chiesa |
Christa Markwalder | 1975 | Buurtlef | Bäärn | FDP | 2003 | Mitgliid | |
Ada Marra | 1973 | Lausanne | Waadtland | SP | 2007 | Mitgliid | |
Samira Marti | 1994 | Zieefe | Baselland | SP | 2018 | Mitgliid | |
Min Li Marti | 1974 | Züri | Züri | SP | 2015 | Mitgliid | |
Magdalena Martullo-Blocher | 1969 | Mäile | Bündnerland | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Nadine Masshardt | 1984 | Bäärn | Bäärn | SP | 2013 | Mitgliid | |
Michel Matter | 1964 | Thônex | Gämf | GPS | 2018 | Mitgliid | |
Thomas Matter | 1966 | Mäile | Züri | SVP | 2014 | Mitgliid | |
Melanie Mettler | 1977 | Bäärn | Bäärn | glp | 2019 | Mitgliid | |
Mattea Meyer | 1987 | Winterthur | Züri | SP | 2015 | Mitgliid | |
Sophie Michaud Gigon | 1975 | Lausanne | Waadtland | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Fabian Molina | 1990 | Züri | Züri | SP | 2018 | Mitgliid | |
Simone de Montmollin | 1968 | Laconnex | Gämf | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Isabelle Moret | 1970 | Yens | Waadtland | FDP | 2006 | Nazionaalrootsbresidänti 2019/20 | |
Tiana Angelina Moser | 1979 | Züri | Züri | glp | 2007 | Mitgliid | |
Leo Müller | 1958 | Ruswil | Luzärn | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Stefan Müller-Altermatt | 1976 | Herbedswüu | Soledurn | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Martina Munz | 1955 | Hallau | Schaffuuse | SP | 2013 | Mitgliid | |
Philippe Nantermod | 1984 | Morgins | Wallis | FDP | 2015 | Mitgliid | |
Jacques Nicolet | 1965 | Lignerolle | Waadtland | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Yves Nidegger | 1957 | Gämf | Gämf | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Roger Nordmann | 1973 | Lausanne | Waadtland | SP | 2004 | Mitgliid | |
Eric Nussbaumer | 1960 | Lieschtel | Baselland | SP | 2007 | Mitgliid | |
Nicolo Paganini | 1966 | Abtwil | Sanggale | CVP | 2018 | Mitgliid | |
Pierre-André Page | 1960 | Châtonnaye | Fryburg | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Isabelle Pasquier-Eichenberger | 1973 | Carouge | Gämf | GPS | 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Lisa Mazzone |
Gerhard Pfister | 1962 | Oberägeri | Zug | CVP | 2003 | Mitgliid | |
Nadja Pieren | 1980 | Heimiswiu | Bäärn | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Valérie Piller Carrard | 1978 | Cheyres | Fryburg | SP | 2011 | Mitgliid | |
François Pointet | 1969 | Jongny | Waadtland | glp | 2019 | Mitgliid | |
Léonore Porchet | 1989 | Lausanne | Waadtland | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Hans-Peter Portmann | 1963 | Rüüschlike | Züri | FDP | 2014 | Mitgliid | |
Katharina Prelicz-Huber | 1959 | Züri | Züri | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Stéfanie Prezioso | 1969 | Gämf | Gämf | Sol | 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Jocelyne Haller |
Jon Pult | 1984 | Chur | Bündnerland | SP | 2019 | Mitgliid | |
Valentine Python | 1975 | La Tour-de-Peilz | Waadt | GPS | 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Adèle Thorens Goumaz |
Lorenzo Quadri | 1974 | Lugano | Tessin | Lega dei Ticinesi | 2011 | Mitgliid | |
Jacqueline de Quattro | 1960 | Clarens | Waadtland | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Thomas Rechsteiner | 1971 | Appezöll | Appezäll Inneroode | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Fabio Regazzi | 1962 | Gordola | Tessin | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Lukas Reimann | 1982 | Wil | Sanggale | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Denis de la Reussille | 1960 | Le Locle | Nöieburg | PdA | 2015 | Mitgliid | |
Mathias Reynard | 1987 | Savièse | Wallis | SP | 2011 | Mitgliid | |
Maja Riniker | 1978 | Suhr | Aargau | FDP | 2019 | Mitgliid | noogruggt für de Thierry Burkart |
Markus Ritter | 1967 | Aaltstetta | Sanggale | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Benjamin Roduit | 1962 | Saillon | Wallis | CVP | 2018 | Mitgliid | |
Marco Romano | 1982 | Mendrisio | Tessin | CVP | 2011 | Mitgliid | |
Albert Rösti | 1967 | Üetedorf | Bäärn | SVP | 2011 | Mitgliid | |
Marie-France Roth Pasquier | 1968 | Bulle | Fryburg | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Franziska Roth | 1966 | Soledurn | Soledurn | SP | 2019 | Mitgliid | |
Monika Rüegger | 1968 | Ängelbäärg | Obwalde | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Franz Ruppen | 1971 | Natersch | Wallis | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Gregor Rutz | 1972 | Züri | Züri | SVP | 2012 | Mitgliid | |
Franziska Ryser | 1991 | Sanggale | Sanggale | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Regula Rytz | 1962 | Bäärn | Bäärn | GPS | 2011 | Mitgliid | |
Regine Sauter | 1966 | Züri | Züri | FDP | 2015 | Mitgliid | |
Barbara Schaffner | 1968 | Ootelfinge | Züri | glp | 2019 | Mitgliid | |
Therese Schläpfer | 1959 | Hagebuech | Züri | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Marionna Schlatter | 1980 | Hiiwiil | Züri | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Daniela Schneeberger | 1967 | Tüürne | Baselland | FDP | 2011 | Mitgliid | |
Ursula Schneider Schüttel | 1961 | Mùùrte | Fryburg | SP | 2017 | Mitgliid | |
Meret Schneider | 1992 | Uschter | Züri | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Elisabeth Schneider-Schneiter | 1964 | Biel-Bängge | Baselland | CVP | 2010 | Mitgliid | |
Pirmin Schwander | 1961 | Lache | Schwyz | SVP | 2003 | Mitgliid | |
Priska Seiler Graf | 1968 | Chloote | Züri | SP | 2015 | Mitgliid | |
Erich von Siebenthal | 1958 | Gstaad | Bäärn | SVP | 2007 | Mitgliid | |
Heinz Siegenthaler | 1955 | Rüti bi Büre | Bäärn | BDP | 2014, 2017, 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Beatrice Simon |
Andri Silberschmidt | 1994 | Züri | Züri | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Sandra Sollberger-Muff | 1973 | Buebedoorff | Baselland | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Simon Stadler | 1988 | Alteref | Uri | CVP | 2019 | Mitgliid | |
Barbara Steinemann | 1976 | Rägischtoorf | Züri | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Bruno Storni | 1954 | Gordola | Tessin | SP | 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Marina Carobbio Guscetti |
Marianne Streiff-Feller | 1957 | Urtene-Schömbüeu | Bäärn | EVP | 2010 | Mitgliid | |
Manuel Strupler | 1980 | Wyfälde | Tuurgi | SVP | 2019 | Mitgliid | |
Lilian Studer | 1977 | Wetige | Aargau | EVP | 2019 | Mitgliid | |
Gabriela Suter | 1972 | Aarau | Aargau | SP | 2019 | Mitgliid | |
Michael Töngi | 1967 | Chriens | Luzärn | glp | 2019 | Mitgliid | |
Aline Trede | 1983 | Bäärn | Bäärn | GPS | 2018 | Mitgliid | |
Mauro Tuena | 1972 | Züri | Züri | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Susanne Vincenz-Stauffacher | 1967 | Abtwil | Sanggale | FDP | 2019 | Mitgliid | |
Albert Vitali | 1955 | Oberchöuch | Luzärn | FDP | 2011 | Mitgliid | |
Hans-Ueli Vogt | 1969 | Züri | Züri | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Nicolas Walder | 1966 | Carouge | Gämf | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Bruno Walliser | 1966 | Volketswil | Züri | SVP | 2015 | Mitgliid | |
Beat Walti | 1968 | Zolike | Züri | FDP | 2014 | Mitgliid | |
Christian Wasserfallen | 1981 | Bäärn | Bäärn | FDP | 2007 | Mitgliid | |
Flavia Wasserfallen | 1979 | Bäärn | Bäärn | SP | 2018 | Mitgliid | |
Laurent Wehrli | 1965 | Glion | Waadt | FDP | 2015 | Mitgliid | noogruggt für de Olivier Français |
Manuela Weichelt-Picard | 1967 | Zug | Zug | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Cédric Wermuth | 1986 | Zofige | Aargau | SP | 2011 | Mitgliid | |
Felix Wettstein | 1958 | Olte | Soledurn | GPS | 2019 | Mitgliid | |
Céline Widmer | 1978 | Züri | Züri | SP | 2019 | Mitgliid | |
Priska Wismer-Felder | 1970 | Reckebach | Lozärn | CVP | 2019 | Mitgliid | noogruggt für d Andrea Gmür |
Walter Wobmann | 1957 | Gretzebach | Soledurn | SVP | 2003 | Mitgliid | |
David Zuberbühler | 1979 | Herisau | Appezäll Osseroode | SVP | 2015 | Mitgliid |
Änderige i de Legislaturperiood
[ändere | Quälltäxt bearbeite]Name | Joorgang | wo si woone | i welem Kantoon | vo welere Partäi | worum nimi im Nazionalroot | Aamerkig |
---|---|---|---|---|---|---|
Thierry Burkart | 1975 | Baade | Aargau | FDP | in Ständeroot gweelt | Nooruggere: Maja Riniker |
Marina Carobbio Guscetti | 1966 | Lumino | Tessin | SP | in Ständeroot gweelt | Noorugger: Bruno Storni |
Marco Chiesa | 1974 | Lugano | Tessin | SVP | in Ständeroot gweelt | Noorugger: Piero Marchesi |
Olivier Français | 1955 | Lausanne | Waadtland | FDP | in Ständeroot gweelt | Noorugger: Laurent Wehrli |
Jean-Pierre Gallati | 1966 | Woole | Aargau | SVP | in Aargauer Regierigsroot gweelt | Noorugger: Alois Huber |
Andrea Gmür | 1964 | Luzärn | Luzärn | CVP | in Ständeroot gweelt | Nooruggere: Priska Wismer-Felder |
Adèle Thorens Goumaz | 1971 | Lausanne | Waadtland | GPS | in Ständeroot gweelt | Nooruggere: Valentine Python |
Maya Graf | 1962 | Sissech | Baselland | GPS | in Ständeroot gweelt | Nooruggere: Florence Brenzikofer |
Jocelyne Haller | 1954 | Meyrin | Gämf | EAG | verzichtet | Nooruggere: Stéfanie Prezioso |
Hansjörg Knecht | 1960 | Löibschlet | Aargau | SVP | in Ständeroot gweelt | Nooruggere: Stefanie Heimgartner |
Lisa Mazzone | 1988 | Gämf | Gämf | GPS | in Ständeroot gweelt | Nooruggere: Isabelle Pasquier-Eichenberger |
Werner Salzmann | 1962 | Möuchi | Bäärn | SVP | in Ständeroot gweelt | Noorugger: Lars Guggisberg |
Beatrice Simon | 1960 | Seederf | Bäärn | BDP | verzichtet | Noorugger: Heinz Siegenthaler |