Zum Inhalt springen

Kanton Guer

Us der alemannische Wikipedia, der freie Dialäkt-Enzyklopedy
Kanton Kanton Guer
Region Bretagne
Département Morbihan
Arrondissement Vannes
Hauiptort Guer
Generàlrot
lfd. Àmtszit
Yannick Chesnais
Marie-Hélène Herry
2015-2021
Grìndungsdàtum 15. Februar 1790
Inwohner 40.392 (1. Jan. 2023)
Bevelkerungsdicht 71 Inw./km²
Fleche 571,92 km²
Gmeine 23
INSEE-Code 5604

Làg vum Kanton Kanton Guer ìm
Département Morbihan

Dr Kanton Guer (franzesisch Canton de Guer, bretonisch Kanton Gwern-Porc'hoed) isch e Kanton im Arrondissement Vannes im franzesische Département Morbihan in dr Region Bretagne. Dr Hauptort isch Guer.

Zum Kanton ghere 23 Gmaine:

Gmai  Bretonisch   Yywohner 
(2023)
 Flechi 
(km²)
 Code postal   Code Insee 
AllaireAlaer3.95541,745635056001
AuganAlgam1.56940,935680056006
BéganneBegaon1.49335,505635056011
BeignonBenion1.94424,875638056012
CarentoirKarantoer3.23272,875691056033
CournonKornon81210,875620056044
Les FougerêtsFelgerieg-al-Lann97019,915620056060
La GacillyGazilieg3.99537,975620056061
Guer Gwern-Porc'hoed6.20852,115638056075
MonteneufMonteneg76330,625638056136
PeillacPaolieg1.87324,575622056154
PorcaroPorzh-Karozh74315,735638056180
RéminiacRuvenieg43812,155614056191
RieuxReoz2.85627,785635056194
Saint-GorgonSant-Gorgon4435,695635056216
Saint Jacut-les PinsSant-Yagu-ar-Bineg1.74522,815622056221
Saint-Jean-la PoterieSant-Yann-ar-Wern1.4298,445635056223
Saint-Malo-de-BeignonSant-Maloù-Benion5373,495638056226
Saint-Martin-sur-OustSant-Varzhin-an-Oud1.31228,245620056229
Saint-PerreuxSant-Pereg1.0866,235635056232
Saint-Vincent-sur-OustSant-Visant-an-Oust1.67915,665635056239
ThéhillacTehelieg61114,465613056250
TréalTreal69919,285614056253
Kanton GuerGwern-Porc'hoed40.392571,92-5613

Veränderigen im Bstand vu dr Gmaine syt 2015

[ändere | Quälltäxt bearbeite]

2017:

Gmaine bis 2015

[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Bis zue dr Neiornig vu dr Kanton anne 2015 hän die Gmaine zum Kanton ghert: Augan, Beignon, Guer (Hauptort), Monteneuf, Porcaro, Réminiac un Saint-Malo-de-Beignon.