Zum Inhalt springen

Kanton Altkìrech

Us der alemannische Wikipedia, der freie Dialäkt-Enzyklopedy
(Witergleitet vun Altkirch (Kanton))
Kanton Kanton Altkìrech
Region Grand Est
Département Owerelsass
Arrondissement Altkìrech
Hauiptort Altkìrech
Generàlrot
lfd. Àmtszit
Sabine Drexler
Nicolas Jander
2015-2021
Inwohner 47.811 (1. Jan. 2023)
Bevelkerungsdicht 110 Inw./km²
Fleche 433,23 km²
Gmeine 64
INSEE-Code 6801

Làg vum Kanton Kanton Altkìrech ìm
Département Owerelsass

Dr Kanton Altkìrech (Altkirch) isch e Kànton ìm Département Owerrhin (Haut-Rhin) in dr Region Elsass in Frankrich.

Dr Kanton isch am 4. März 1790 im Zug von dr Inrichtung vom Département als Teil vom domolige "Distrikt Altkìrech" gründet worde.

Mit dr Gründung vom Arrondissement am 17. Februar 1800 isch dr Kanton als Teil vom domolige Arrondissement Altkìrech (sit 1857 Milhüse) nej zugschnitte worde.

In dr Zit von dr Zueghörigkeit zum Ditsche Rich von 1871 bis 1919 het es keini witere Untergliderunge vom domolige Kreis Altkirch gewe.

Sitem 28. Juni 1919 isch dr Kanton wiider Teil vom Arrondissement Altkìrech.

Dr Kanton grenzt im Norde an d Kanton Sànne im Arrondissement Thann sowie Milhüse-Wescht un Milhüse-Süd im Arrondissement Milhüse, im Oschte an dr Kanton Sierez im Arrondissement Milhüse, im Süde an dr Kanton Hirsinge un im Weschte an dr Kanton Dammerkìrech im eigene Arrondissement.

Dr Kanton Altkìrech bestoht üs 64 Gmeinde.

 Gmeind   Elsässisch   Ditsch   Iiwohner 
(2023)
 Flechi 
(km²)
 Code
postal
 
Code
Insee
AltkirchÀltkìrechAltkirch5.6879,546813068004
AspachÀàschpiAspach1.1384,206813068010
BendorfBanderfBendorf2457,556848068025
BerentzwillerBarezwillerBerenzweiler3396,086813068027
BettendorfBatterfBettendorf4694,736856068033
BettlachBättlàchBettlach3004,096848068034
BiederthalBierthelBiederthal3314,166848068035
BiselBìselBisel5378,106858068039
BouxwillerBuxwillerBuchsweiler4246,476848068049
CarspachKarschbachKarspach2.09117,176813068062
CourtavonCotchavon/OttederfOttendorf3439,606848068067
DurlinsdorfDìlleschdorfDurlinsdorf4987,786848068074
DurmenachDìrmeneDürmenach8365,766848068075
EmlingenEmlìngeEmlingen3072,426813068080
FeldbachFalbeFeldbach4725,026864068087
FerrettePfìrtPfirt8641,946848068090
FislisFeeslisFislis3967,536848068092
FrankenFrànkeFranken3546,226813068096
FrœningenFrehnigeFröningen8814,446872068099
HausgauenHüsgaieHausgauen3695,796813068124
HeidwillerHaidwillerHeidweiler6414,486872068127
HeimersdorfHaimersdorfHeimersdorf6457,596856068128
HeiwillerHaiwillerHeiweiler1902,046813068131
HirsingueHìrsingeHirsingen2.12212,886856068138
HirtzbachHìrzbàchHirzbach1.41813,916811868139
HochstattHuuschtHochstatt2.1738,556872068141
HundsbachHundsbeHundsbach3574,036813068148
IllfurthÌllfertIllfurth2.4459,166872068152
IlltalIllthelIlltal1.35911,966896068240
JettingenJettingeJettingen5226,306813068158
KiffisChìfisKiffis2386,556848068165
KœstlachChäschliKöstlach5058,236848068169
LevoncourtLvonco/LüffederfLuffendorf2505,286848068181
LiebsdorfLiebsderfLiebsdorf2864,226848068184
LigsdorfLìgschderfLigsdorf31710,036848068186
LinsdorfLìnschderfLinsdorf3343,366848068187
LucelleLìtzelLützel2910,276848068190
LuemschwillerLüemschwìllerLümschweiler7467,276872068191
LutterLütterLutter2918,466848068194
MœrnachMärnàMörnach5186,796848068212
MuespachMüeschbeMuspach94211,376864068221
Muespach-le-HautObermüeschbeObermuspach1.1786,916864068222
OberlargOberlàrgOberlarg1438,216848068243
ObermorschwillerOwermorschwillerObermorschweiler4096,056813068245
OltingueOltìngeOltingen69513,426848068248
RaedersdorfRaderschderfRädersdorf4817,396848068259
RiespachRieschbiRiespach6537,576864068273
RoppentzwillerRopperzwillerRoppenzweiler6664,156848068284
RuederbachRüederbiRüderbach3854,466856068288
Saint-BernardSànkt BernhàrdSankt Bernhard6076,046872068081
SchwobenSchwobeSchwoben2292,386813068303
SondersdorfSungerschderfSondersdorf3198,446848068312
SpechbachSpachbiSpechbach1.3328,066872068320
SteinsoultzStaisulzSteinsulz7434,066864068325
TagolsheimDàgelseTagolsheim9913,196872068332
TagsdorfDàgschdorfTagsdorf3252,506813068333
Vieux-FerretteÀlt-PfìrtAlt-Pfirt6406,636848068347
WaldighofenWàldighofeWaldighofen1.5584,146864068355
WalheimWàleWalheim8894,836813068356
WerentzhouseWerenzhüseWerenzhausen6334,506848068363
WillerWillerWeiler2956,216896068371
WinkelWìnkelWìnkel3017,876848068373
WittersdorfWitterschdorfWittersdorf7694,766813068377
WolschwillerWolschwìllerWolschweiler43110,146848068380
Kanton AltkirchÀltkìrechAltkirch47.811433.23-6801

Gmeinde bìs März 2015

[ändere | Quälltäxt bearbeite]
Elsässische NameFranzösische NàmeDütsche Name
ÀàschpiAspachAspach
ÀltkìrechAltkirchAltkirch
BàllerschdorfBallersdorfBallersdorf
BarezwillerBerentzwillerBerenzweiler
DàgelseTagolsheimTagolsheim
EglìngeEglingenEglingen
EmlìngeEmlingenEmlingen
FrànkeFrankenFranken
FrehnigeFroeningenFröningen
HaidwillerHeidwillerHeidweiler
HaiwillerHeiwillerHeiweiler
HundsbeHundsbachHundsbach
HüsgaieHausgauenHausgauen
HuuschtHochstattHochstatt
ÌllfertIllfurthIllfurth
JettigeJettingenJettingen
KarschbachCarspachKarspach
LüemschwìllerLuemschwillerLümschweiler
NìderspachbiSpechbach-le-BasNiederspechbach
OwermorschwillerObermorschwillerObermorschweiler
OwerspachbiSpechbach-le-HautOberspechbach
Sànkt BernhàrdSaint-BernardSankt Bernhard
SchwobeSchwobenSchwoben
TàgsdorfTagsdorfTagsdorf
WàleWalheimWalheim
WillerWillerWeiler
WitterschdorfWittersdorfWittersdorf
Dä Artikel basiert uff ere fräie Übersetzig vum Artikel „Kanton_Altkirch“ vu de dütsche Wikipedia. E Liste vu de Autore un Versione isch do z finde.