Zum Inhalt springen

Kanton Morlaix

Us der alemannische Wikipedia, der freie Dialäkt-Enzyklopedy
Kanton Kanton Morlaix
Region Bretagne
Département Finistère
Arrondissement Morlaix
Hauiptort Morlaix
Generàlrot
lfd. Àmtszit
Solange Creignou
Jean-Paul Vermot
2015-2021
Grìndungsdàtum 15. Februar 1790
Inwohner 36.812 (1. Jan. 2023)
Bevelkerungsdicht 149 Inw./km²
Fleche 246,78 km²
Gmeine 10
INSEE-Code 2917

Làg vum Kanton Kanton Morlaix ìm
Département Finistère

Dr Kanton Morlaix (breton. Kanton Montroulez, frz. Canton de Morlaix) isch e Kanton im Arrondissement Morlaix im franzesische Département Finistère in dr Region Bretagne. Hauptort vum Kanton isch Morlaix.

Dr Kanton Morlaix bstoht us zeh Gmaine:

Gmai  Bretonisch   Yywohner 
(2023)
 Flechi 
(km²)
 Code postal   Code Insee 
CarantecKaranteg3.2729.022966029023
HenvicHenvig1.1819.952967029079
LocquénoléLokenole7900.852967029132
MorlaixMontroulez15.19424.822960029151
Pleyber-ChristPleiber-Krist3.16645.472941029163
Plounéour-MénezPlouneour-Menez1.29751.742941029202
Saint-Martin-des-ChampsSant-Martin-war-ar-Maez4.77315.702960029254
Saint-Thégonnec Loc-EguinerSant-Tegoneg3.14849.782941029266
Sainte-SèveSant-Seo1.0779.982960029265
TauléTaole2.91429.472967029279
Kanton MorlaixMontroulez36.812246,78-2917

Veränderigen im Bstand vu dr Gmaine syt 2015

[ändere | Quälltäxt bearbeite]

2016: Fusion Loc-Eguiner-Saint-Thégonnec und Saint-Thégonnec → Saint-Thégonnec Loc-Eguiner

Gmaine bis 2015

[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Bis zue dr Neiornig vu dr Kanton anne 2015 hän die Gmaine zum Kanton ghert: Morlaix (Hauptort), Plourin-lès-Morlaix, Sainte-Sève un Saint-Martin-des-Champs.

Bevelkerigsentwicklig

[ändere | Quälltäxt bearbeite]
1962 1968 1975 1982 1990 1999 2006 2012
23.90625.67128.02828.57426.65225.73625.78125.432