Ungarische Grammatik

Us der alemannische Wikipedia, der freie Dialäkt-Enzyklopedy
Hops zue: Navigation, Suech
Ungarischi Taschtatur mit Sonderzeiche

Allgemein: Suffix[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Suffix spyle in de ungarische Sproch e wichtigi Rolle. So erfolge z.B. Konjugation, Plural- und Fallbildig durch Suffix. Dodeby isch d Vokalharmony vo Bedütig. S wird zwüsche zwei bzw. drei Chlasse vo Vokal underschyde: De velare und de palatale Vokal. Si werre mänkmol au dunkel bzw. häll gnännt. Di palatale Vokal underscheide au no zwüsche grundete und ungrundete (häll I und häll II).

Velar
Palatal
...
a, o, u
á, ó, ú
grundet ungrundet
ö, ü
ő, ű
e, i
é, í

S Suffix basst sich deno an d Vokalharmony vom Wort a. Uff i/í folgt meistens e, sältener e a oder o.

In de Konjugation zum Bispyl git s also drei Muster, wo s Verb verfolgt, abhängig vo de Vokalharmony. E Kasus cha ei, zwei oder au drei Suffix ha. Wenn s numme ei Suffix git, no wird säll unabhängig vo de Vokalharmony aghänkt, bi zwei Suffix wird zwüsche velarer und palataler Vokalharmony underschyde und bi drei Suffix au zwüsche grundete und ungrundete palatale Vokal.

Bispyl für ei Suffix:
Terminativ (bis zu öbbis ane); Suffix: -ig
a házig; a székig, a könyvig

Bispyl für zwei Suffix:
Adessiv (bi öbbis sy); Suffix: -nál/-nél
a háznál, a széknél, a könyvnél

Bispyl für drei Suffix:
Superessiv (uff öbbis druff sy); Suffix: -on/-en/ön
a házon, a széken, a könyvön

Mänkmol ändert sich de Wortstamm, we mer e Suffix aghänkt hät (kéz - kezet, kezek usw; szó - szavak). Ei Gruppe, wo dodevo betroffe isch, sin Wörter wo uff -a oder -e ände. In dem Fall wird de letscht Vokal verländert:

szoba - szobában, szobák, szobát, szobákat, ...
pince - pincében, pincék, pincét, pincéket, ...

In Främdwörter, wo mit me o oder ö ände (sälli beide Büechstabe sin in yheimische Wörter am Wortänd immer lang), werre au sälli verlängert:

piano - pianóban, pianók, pianót, pianókat, ...
Malmö - Malmőben, Malmőt, ...

I-n-re zweite Fallgruppe (aber nit immer) wird e lange Vokal, wo in de Grundform an zweitletschter Stell stoht, verchürzt, wenn s Suffix mit me churze Vokal afangt:

levél - levelek, levelek, ...
madár - madarak, madarat, ...

E churze Vokal am Wortänd cha au verschwinde, wenn dodurch nit drei Konsonante uffenandchömme:

történelem - történelmi, aber a történelemben statt a történelmben
üdvözöl - üdvözlet, üdvözlünk, aber üdvözöllek, üdvözölsz statt üdvözllek, üdvözlsz

Bi Wörter mit me ó oder ő am Änd werre sälli Vokal in erwiterte Forme oft zu aj bzw. ej, wenn s ó/ő nit als Ändig zur Bildig vom Partizip I brucht worre isch. Wenn e einzelne Konsonant d'Ändig (bzw. bi mehrere Ändige di erschti devo) usmacht, no blibt s ó/ő:

zászló - zászlaja; zászlót, zászlók, aber: tájékoztató (vo tájékoztat) - tájékoztatója, tájékoztatók
fő - feje, fejenként; főt, főleg, aber: vezető (vo vezet) - vezetője, vezetők

Die Vokal bilde e Baar/Gruppe:

velar palatal Bispyl
o, a e/ö Plural: -on, -an, -en, -ön
a e Dativ: -nak, -nek
á é Transformativ: -vá, vé
u ü 1. Person Singular (unbstimmti Konjugation): -unk, -ünk
ú ű S Suffix -ú/-ű, wo e Adjektiv uss mehrere Wörter bildet
ó ő Elativ: -ból, -ből

Wo's e Suffix mit de velare Variante a und o git, hängt vom Wort sälber ab, weller vo denne Vokal tatsächlig folgt. Meistens bilde de letscht Vokal und dä im Suffix e Kontrast, d.h. uff o folgt uff a/á und a uff o/ó. Sälli Regle isch aber nit züeverlässig.

Chlasse[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Mer cha di ungarische Suffix in die 8 Kategorye yordne:

  1. E Konsonant am Afang und kei Veränderig wäge de Stammändig, z.B. -ban/ben, -hoz/-hez/-höz.
  2. v am Afang, wo de Uslutkonsonant verlängert und numme in Wörter uff e Vokal als v erhalte blibt.
  3. Vokal am Afang und kei Veränderig wäge de Stammändig, z.B. -ul/ül
  4. Bindigs-Vokal o/e/ö/a, wo bi Wörter mit Vokal am Änd verschwindet, z.B. -ak/-ek/-ok/-ök/-k
  5. Bindigs-Vokal u/ü, wo bi Wörter mit Vokal am Änd verschwindet, z.B. -unk/-ünk/-nk
  6. Bindigs-J, wo numme noch Vokal und bstimmte Konsonante vorchunnt, z.B. -a/-e/-ja/-je
  7. unveränderlig, z.B. -kor, -ig, -képpen, -ért

Nome[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Zwüsche männliche und wybliche Nome wird nit unterschyde. Bi Nämme vo wybliche Persone wird in de Regel s Suffix -né aghänkt, z.B. Müller = Frau Müller.

De Plural wird durch die helle Suffix -ek/-ök und s dunkle Suffix -ok (sältener -ak) usdruckt.

Kasus[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Übber d'Aazahl vu de Fäll im Ungarische goht d'Fachliteratuur usenand. Si hänkt devuu ab, was mer alles als Fall zellt (wenn übberhaupt vu Fäll d'Red isch un nit vu Umstandsbstimmige). Fest stoht, dass es (we'mer de Nominatiiv mitzellt) 18 Suffix gitt, wu mer uff jedes bliebig Wort cha aawände, un witeri, wu numme mit ere bstimmte Gruppe vu Wörter odder in bstimmte Wändige uffdauche. Sälli bezeichnet mer als nem valódi eset (uuächti Fäll, dütsch au Umstandsbstimmige gnännt), di 18 andere als valódi eset (ächti Fäll). Bispil: Mer cha jedes Nome in de Akkusatiiv odder in de Datiiv setze, de Temporal bschränkt sich degege uff Zahle (hétkor: am sibeni) un Zitpünkt (érkezésemkor: bi miner Aachumft). Genauso findet de Lokatiiv (Pécsett, Győrött: z Pécs/Győr) numme bi wenige Stedt Aawändig, während di andere (ungarische) Stedt mit s Superessiiv-Suffix griege (Budapesten, Szegeden: z Budapest/Szeged).

Name vom Fall Bedütig Suffix hell/dunkel Suffix noch Vokal
Ächti Fäll
Nominativ wer? <keins> <keins>
Akkusativ wen? et/at/ot/öt t
Dativ wem? nek/nak nek/nak
Instrumental mit öbbis vel/val vel/val
Final für öbbis ért ért
Transformativ (verwandelt) in öbbis vá/vé vá/vé
Superessiv uff öbbis druff en/ön/on n
Sublativ uff öbbis uffe re/ra re/ra
Delativ vo öbbis abe ről/ról ről/ról
Inessiv in öbbis dinne ben/ban ben/ban
Elativ uss öbbis use ből/ból ből/ból
Illativ in öbbis yne be/ba be/ba
Adessiv bi öbbis (sy) nél/nál nél/nál
Allativ nöcher an öbbis dra hez/höz/hoz hez/höz/hoz
Ablativ vo öbbis weg től/tól től/tól
Terminativ bis zu öbbis ane ig ig
Essiv-modal zur Frau neh ül/ul ul/ül
Essiv-formal als Gschänk ként ként
Uuächti Fäll
Temporal um eins/... kor kor
Komitativ vo öbberem begleitet estül/ostul/östül stül/stul
Distributiv temporal pro Dag, jede Dag ente/onta/önte nte/nta
Distributiv pro Kopf enként/onként/önként nként
Modal als Gschenk képpen képpen
Lokativ z (hochdüsch in) ett/ott/ött/
Genitiiv vu öbbis/öbberem
lüeg S Bsitzverhältnis
Multiplikatiiv eimol usw. (bildet isch in Wirkligkeit e Adverb) szer/szor/ször
Modal-Essiiv (bildet in Wirkligkeit e Adverb an/en/on/ön
lag/leg
n

Mit vyle vo denne Suffix lönn sich aber au d Forme vo de Personalpronome in de jewylige Fäll bilde. Deno wird s Suffix zum Präfix, d.h. zum Afang vom Wort. Do dra hänkt mer s entsprächende Suffix vo de bstimmte Konjugation (lüeg unde). De Akkusativ wycht vo derre Regle komplett ab, e baar witeri fiege vor em Personalsuffix e Büechstabe (z.B. j) y oder verdopple de letscht Büechstabe vom Fallpräfix.

Fall 1. Person
Singular
2. Person
Singular
3. Person
Singular
1. Person
Plural
2. Person
Plural
3. Person
Plural
Nominativ én te ő, ön mi ti ők, önök
Akkusativ engem téged őt, önt minket titeket őket, önöket
Dativ nekem neked neki, önnek nekünk nektek nekik, önöknek
Instrumental velem veled vele, önnel velünk veletek velük, önökkel
Final értem érted érte, önért értünk értetek értük, önökért
Superessiv rajtam rajtad rajta, önön rajtunk rajtatok rajtuk, önökön
Sublativ rám rád rá, önre ránk rátok rájuk, önökre
Delativ rólam rólad róla, önről rólunk rólatok rólunk, önökről
Inessiv bennem benned benne, önben bennünk bennetek bennük, önökben
Èlativ belőlem belőled belőle, önből belőlünk belőletek belőlük, önökből
Illativ belém beléd belé, önbe belénk belétek beléjük, önökbe
Adessiv nálam nálad nála, önnél nálunk nálatok náluk, önöknél
Allativ hozzám hozzád hozzá, önhöz hozzánk hozzátok hozzájuk, önökhöz
Ablativ tőlem tőled tőle, öntől tőlünk tőletek tőlük, önöktől

Verbe[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Ungarisch underscheidet e unbstimmti Konjugation (ungarisch alanyi ragozás) und tárgyas ragozás). Säll gilt numme für dransitivi Verbe; indransitivi Verbe werre mit de unbstimmte Ändige konjugiert. D'Konjugation hängt devo ab, ob's e bstimmts Akkusativobjäkt hät.

Als "bstimmt" gälte Akkusativobjäkt, wo
  • e Demonstrativbronome oder e bstimmte Artikel devorstoht
  • e Eigename sin oder durch e Eigename nöcher bstimmt werre
  • e Possessivsuffix hän
  • eins vo de Bronome ő, ön, ők, önök (Akkusativforme: őt, önt, őket, önöket, Übersetzig: er/si/es, Si, si [Pl.], Si [Pl.]) sin
  • durch s Bronome azt (es), wo allerdings ewegglo wird
  • e Näbesatz sin
  • in de diräkte Red stönn
Als "unbstimmt" gälte Akkusativobjäkt, wo
  • de unbstimmt Artikel egy hän oder dä ygsetzt werre chönnt, ohni dass de Sinn verändert wird
  • in de 1. oder 2. Person Singular oder Blural stönn
  • e Zahl oder anderi Mängeagab (Bsp. kevés = wenig, más = e andere usw.) hän,
  • kei Eigename sin
  • e Indefinitbronome sin
  • zwar Zitat sin, d.h. in Afiehrigszeiche gschrybe werre, aber keini diräkte Rede sin
  • eins vo de Frogebronome mit, milyen, hány, mennyi, semmenyi, semmi, semmilyen, kit[1][2] (was, was für e, wie vyl [2x], gar kei, nüt, kei einzige, wen) devor stoht

Wenn's überhaupt kei Akkkusativobjäkt hät oder ysetze losst oder wenn s Objäkt i me andere Fall stoht, no wändet mr di unbstimmti Konjugation a.

Mit de Usnahm vo kell (mieße) wird au bi de Hilfsverbe zwüsche de beide Konjugatione underschyde.

Konjugation Präsens[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Person unbstimmt, dunkel unbstimmt, hell 1 unbstimmt, hell 2 bstimmt, dunkel bstimmt, hell 1 bstimmt, hell 2
én akarok kérek örülök akarom kérem köszönöm
te akarsz kérsz örülsz akarod kéred köszönöd
ő/ön akar kér örül akarja kéri köszöni
mi akarunk kérünk örülünk akarjuk kérjük köszönjük
ti akartok kértek örültök akarjátok kéritek köszönitek
ők/önnök akarnak kérnek örülnek akarják kérik köszönik

Sunderfäll[ändere | Quälltäxt bearbeite]

  • Wenn de Verbstamm uff s, z oder sz ändet, no verdoppelt mer sälli in de Forme, wo normalerwis e Suffix mit j am Afang kriege (sz wird zu ssz). S j verschwindet:
    hoz → hozza (statt hozja)
    keres → keressük (statt keresjük)
  • Bi Verbe, wo de Stamm uff s, z oder sz ändet, hät di zweiti Person Singular in de unbstimmte Konjugation e l am Änd:
    vacsorázol (statt vacsorázsz)
    keresel (statt keressz)

E witere Sunderfall sin d'"ik-Verbe", wo in de unbstimmte Konjugation Bräsens zum Deil anderi Ändige hän:

  lakik születik
én lakom
statt: lakok
születem
statt: születek
te laksz születsz
ő, ön lakik
statt: lak
születik
statt: szület
mi lakunk születünk
ti laktok születtek
ők, önök laknak születnek

Konjugation Präteritum[ändere | Quälltäxt bearbeite]

'S git uff Ungarisch numme ei Form vom Präteritum. Bi de meiste Verbe wird si mit em Infix -t- und de Personaländige (lüeg Tabälle) bildet. 'S git zwei Sunderfäll:

  • Verbe, wo de Stamm uff -at, -b, -d (aber nit -ad/-ed), -f, -g, -gy, -k, -p, -s, -sz oder -v ändet, kriege in de 3. Person Singular in de unbstimmte Konjugation s Suffix -ett/-ott/-ött statt em Infix -t.
  • Bi Verbe uff [Vokal] + t und uff zwei Konsonante (wo au als zwei Konsonante usgsproche werre) ersetzt säll -ett/-ott/-ött s Infix -t vollständig und stoht zwüschem Verbstamm und de Personaländig.

Sälli beide Tabälle enthalte jewyls Bispyl für d Konjugation vo hälle bzw. dunkle Verbe.

häll
Typ I Typ II Typ III
kér néz készít
bstimmt unbstimmt bstimmt unbstimmt bstimmt unbstimmt
kértem
kérted
kérte
kértük
kértétek
kérték
kértem
kértél
kért
kértünk
kértetek
kértek
néztem
nézted
nézte
néztük
néztétek
nézték
néztem
néztél
nézett
néztünk
néztetek
néztek
készítettem
készítetted
készítette
készítettük
készítettétek
készítették
készítettem
készítettél
készített
készítettünk
készítettetek
készítettek
dunkel
Typ I Typ II Typ III
vár lát hall
bstimmt unbstimmt bstimmt unbstimmt bstimmt unbstimmt
vártam
vártad
várta
vártuk
vártátok
várták
vártam
vártál
várt
vártunk
vártatok
vártak
láttam
láttad
látta
láttuk
láttátok
látták
láttam
láttál
látott
láttunk
láttatok
láttak
hallottam
hallottad
hallotta
hallottuk
hallottátok
hallották
hallottam
hallottad
hallott
hallottunk
hallottatok
hallottak

Konjugation Konjunktiv[ändere | Quälltäxt bearbeite]

bstimmt häll bstimmt dunkel unbstimmt häll unbstimmt dunkel
kérném várnám kérnék várnék
kérnéd várnád kérnél várnál
kér vár kérne várna
kérnénk várnánk kérnénk várnánk
kérnétek várnátok kérnétek várnátok
kérnék várnák kérnének várnának

Im Konjunktiv wird kei Underschyd zwüsche häll I (e/i) und häll II (ö/ü) gmacht. De Konjunktiv Präteritum wird mithilf vo de Präteritum-Form vom Verb plus Konditional-Präsens-Form vo lenni (volna usw) bildet.

Wenn de Verbstamm uff zwei Konsonante ändet oder uff -ít, no wird zwüsche ihn und d'Personaländig e Bindevokal a bzw. e gstellt:

hallhallanék, hallanál usw.
döntdöntenék, döntenél usw.
állítállítanék, állítanál usw.

Bildig vom Futur[ändere | Quälltäxt bearbeite]

S Futur wird mit em Hilfsverb fog usdruckt. Säll wird in di entsprächendi Personalform (bstimmti/unbstimmti Konjugation, Person) gsetzt und vor de Infinitiv gstellt. Abwyche düet dodevo numme s Verb lenni (lüeg Tabälle witer unde).

S Infinitiv[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Für d'Bildig vom Infinitiv wird bi hälle wie bi dunkle Verbe d'Ändig -ni verwändet, wo an de Verbstamm in de dritte Person aghänkt wird (látlátni, kérkérni). Bi de -ik-Verbe wird s ik ewegglo.

Sunderfäll
  • Wenn de Wortstamm uff zwei Konsonante oder uff -ít ändet, no wird e a bzw. e zwüsche de ihn und d'Infinitivändig gstellt (hallhallani, döntdönteni, indítindítani).
  • Bi Verbe, wo uff -sz ände, wird säll sz ewegglo und s n wird verdoppelt (tesztenni).

In de meiste Wörterbiecher isch s Verb nit under de Infinitivform z finde, sondern under de Form vo de dritte Person Blural.

Di wichtigste unregelmäßige Verbe[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Näbe de wichtigste unregelmäßige Verbe lenni, menni, jönni (sy, goh, cho; lüeg unde) git s d Verbe uff -ik. Bi ihne entspricht di 1. Person Singular Präsens unbstimmt de Form vo de bstimmte Konjugation (was aber e baar Usnahme nit betrifft). Zudem hän si in de dritte Person Singular Präsens s Suffix -ik (wo ne au de Namme ge hät).

E Gruppe vo Verbe cha au sinngmäß nit in de unbstimmte Konjugation stoh; do ghöre Verbe wie dolgozik (schaffe), menni (goh) und diversi anderi dezüe.

Im Folgende d Konjugatione vo de drei wichtigste unregelmäßige Verbe.

lenni (sy)[ändere | Quälltäxt bearbeite]

  Präsens Perfekt Futur
Indikativ vagyok
vagy
van
vagyunk
vagytok
vannak
voltam
voltál
volt
voltunk
voltatok
voltak
leszek
leszel
lesz
leszünk
lesztek
lesznek
Konditional volnék, lennék
volnál, lennél
volna, lenne
volnánk, lennénk
volnátok, lennétek
volnának, lennének
lettem volna,
lettél volna
lett volna
lettünk volna
lettetek volna
lettek volna
Imperativ legyek
légy oder legyél
legyen
legyünk
legyetek
legyenek
   

menni (goh)[ändere | Quälltäxt bearbeite]

  Präsens Perfekt Futur
Indikativ megyek
mész
megy
megyünk
mentek
mennek
mentem
mentél
ment
mentünk
mentetek
mentek
(regelmäßig)
Konditional mennék
mennél
menne
mennénk
mennétek
mennének
mentem volna
mentél volna
ment volna
mentünk volna
mentetek volna
mentek volna
 
Imperativ menjek
menj oder menjél
menjen
menjünk
menjetek
menjenek
   

jönni (cho)[ändere | Quälltäxt bearbeite]

  Präsens Perfekt Futur
Imperativ jövök
jössz
jön
jövünk
jöttök
jönnek
jöttem
jöttél
jött
jöttünk
jöttetek
jöttek
(regelmäßig)
Konditional jönnék
jönnél
jönne
jönnénk
jönnétek
jönnének
jöttem volna
jöttél volna
jött volna
jöttünk volna
jöttetek volna
jöttek volna
Imperativ jöjjek
jöjj oder gyere
jöjjön
jöjjünk oder gyerünk
jöjjetek oder gyertek
jöjjenek
   

Adverbie und Adjektiv[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Im attributive Gebruch werre d Adjektiv nit ans Nome (z.B. Eizahl/Mehrzahl) abasst. Hingege kriege si (wenn nötig) d Pluraländig (-ak, -ek, -ok, -ök), we mer si prädikativ brucht. D Vokalharmony vo de Ändig folgt dodeby derre vom Adjektiv und nit vom Nome.

  • Attributiv: A nagy város (Sg.) - A nagy városok (di großi Stadt/große Städt; kursiv = Pluraländig)
  • Prädikativ: Nagy a város - Nagyok a városok

Adverbie werre normalerwis uss Adjektiv hergleitet; säll bassiert mit einer vo de Ändige an, en, on, ön, z.B. rettenes - rettenesen, nagy - nagyon.

S Bsitzverhältnis[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Under de 23 Fäll vom Ungarische findet sich kei Genitiv. Au Possessivpronome (my, dy usw.) git's nit. Drum wird mithilf vo Possessivsuffix umschrybe: Mer hänkt si ans Objekt a, wo si sich druff beziehe. Sälli Suffix sin:

  Singular Plural
Person dunkel häll dunkel häll
én am/om em aim eim
te ad/od ed aid eid
ő a e ai ei
mi unk ünk aink eink
ti atok etek aitok eitek
ők uk ük aik eik

Bispyl:

  • a ház → a házam (my Hus); Plural: a házak → a házaim
  • a könyv → a könyvem (my Büech); Plural: a könyvek → a könyveid
  • a láb → a lába (sy Füeß); Plural: a lábok → a lábai usw.

Wenn s Bezugswort uff a oder e ändet, no verlängert mer sälli zu á, é; genau wie bi Wörter uff e andere Vokal verschwindet s a/e im Suffix.

D Vokalabfolge "ai" und "ei" im Plural werre dodeby immer [ɒʔi] und [ɛʔi] usgsproche; si verwachse nit zu Diphthong [ɒ̥i ], [ɛ̥i].

Possessivierig vom Infinitiv[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Noch gwüsse Usdrück wie z.B. kell [mieße], szükséges [('s isch) nötig] usw. wird s Infinitiv mit re Personaländig flektiert. Als Stamm wird dodeby s Infinitiv (wo immer uff -ni ändet), wo s i devo abghänkt wird:

Person häll dunkel
(Infinitiv) kérdezni fáradni
én kérdeznem fáradnom
te kérdezned fáradnod
ő, ön kérdeznie fáradnia
mi kérdeznünk fáradnunk
ti kérdeznetek fáradnotok
ők, önök kérdezniük fáradniuk

S Subjäkt wird in de Dativ gstellt (Péternek el kell mennie). Wenn e Personalpronome s Subjäkt isch, no isch de Dativ fakultativ (Kell mennem oder Nekem kell mennem).

Syntax[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Di ungarischi Satzreihefolg wird als SVO (Subjekt-Verb-Objekt) klassifiziert, woby s Subjekt ewegglo werre cha. Trotzdem isch d Satzreihefolg gregelt. E Satzglyd, wo betont werre soll, stoht diräkt vor em konjugierte Verb. Wenn s Verb sälber betont isch, no stoht s am Afang vom Satz.

Normalerwis bstoht e Satz uss vier Deil: Thema, Fokus, Verb und Rest. Eine vo denne vier Deil cha leer sy. Bim Thema und bim Rest chönne mehreri Satzglyder stoh, de Fokus hät aber maximal ei Satzglyd.

Bispyl: De Satz "Gest hät de János em Péter zwei Biecher brocht." Näbem Verb git s d Satzglyder "János", "Péter", "tegnap" (=gest) und "két könyvet".

Theme Fokus Verb Rest Erchlärig
János tegnap elvitt két könyvet Péternek. (kei speziälli Betonig)
János tegnap két könyvet vitt el Péternek. S sin zwei Biecher gsi, nit drei und au keini andere Gegeständ.
János tegnap vitt el két könyvet Péternek. S isch gest gsi, nit friehner und nit spöter.
János vitt el tegnap két könyvet Péternek. D Biecher sin vom János brocht worre und vo niemer anderem.
Péternek vitt el tegnap János két könyvet. Im Peter werre d Biecher brocht und niemer anderem.
János tegnap Péternek vitt el két könyvet. Mr wüsse, dass de János öbberem zwei Biecher brocht hät und erfahre jetz, dass er si im Péter brocht hät.
Elvitt János tegnap két könyvet Péternek. D Handlig isch jetz abgschlosse; d Biecher sin scho bim Péter.
Két könyvet tegnap elvitt János Péternek. De János hät im Péter zwei Biecher brocht, aber s chönne no meh Sache deby gsi sy. D Biecher mien au nit s wichtigste devo sy.
Két könyvet elvitt János tegnap Péternek. De János hät im Peter numme zwei Biecher brocht, sunsch nüt.

S Thema enthaltet e Satz oder Sätz, wo de Sprächer devo animmt, dass si de Hörer weiß. Mit sällem Satz/sälle Sätz wird e Thema erwähnt, wo de Satz devo handle wird. De Fokus betont e Elemänt, wo entweder unbekannt glaubt wird oder wo alli andere Mögligkeite, wie mer de Satz düte chönnt, usschließt. S legt au de Wert vom Satz für alli andere Persone/Objekt fest.

Wenn s e Fokus im Satz hät, no wird s Verbpräfix im Verb nochgstellt (z.B. vitt el statt elvitt). Wenn s kei Verbpräfix hät, no wird de Satz mehdütig. Z.B. cha im Satz Éva szereti a virágokat (D Eva mag Blüeme) d Éva s Thema i me neutrale Satz oder de Fokus vom Satz sy. E Bispyl mit sällem Satz:

Satz Bedütig
Éva szereti a virágokat. D Eva mag Blüeme. (neutral)
Éva szereti a virágokat. D Éva mag Blüeme (und hasst si nit).
Éva szereti a virágokat. D Éva mag Blüeme (und nit öbber anderscht).
Éva a virágokat szereti. D Éva mag Blüeme (und nit öbbis anders).
A virágokat Éva szereti. Mr wüsse, dass öbber Blüeme mag und s isch (usgrächent) d Éva.
A virágokat szereti Éva. D Éva mag Blüeme (und nit öbbis anders).

Verbalpräfix[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Under de vyle zämmegsetzte Wörter vo de ungarische Sproch findet mer of au Verbe mit Präfix. Mänki devo (z.B. be-) leite sich vo de Kasussuffix ab.

Wie au im Alemannische chönne d Verbalpräfix abtrännt werre und stönn deno hinder em konjugierte Verb sälber. Des hänkt vo de Betonig innerhalb vom Satz ab; wenn's e betonts Satzgyld git, no stoht säll diräkt vor em Verb (wie in de Satzreihefolg ieblig) und s Verbpräfix dehinder. Bispyl (grien = Verb, rot = Präfix, understriche = betonts Satzglyd)

  1. Péter lemegy az utcára.
  2. Az utcára megy le Péter.
  3. Péter megy le az utcára.

Erlüterige:

  • Satz 1: De Péter goht uff d Stroß [abe]. - 'S hät kei Satzglyd, wo betont wird.
  • Satz 2: De Péter goht uff d Stroß [abe] und niene anderscht ane. - S Satzglyd "d Stroß" wird betont.
  • Satz 3: De Péter und niemer anderscht goht uff d Stroß [abe]. - S Satzglyd "De Péter" wird betont.

Wenn's e Hilfsverb hät, no stellt sich's zwüsche Verb und Präfix. Bispyl (orange=Hilfsverb)

  • Péter le fog menni az utcára.
  • Péternek le kell mennie.
  • Péter le akar menni.

Übersetzig: De Péter goht [in Züekunft] abe uff d Stroß (Satz 1), de Péter müeß uff d Stroß abegoh (Satz 2), de Péter wott uff d Stroß abegoh (Satz 3).

Liste vo de ungarische Verbalpräfix (Quälle: Wiktionary)

Bostpositione[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Vyli Wörter, wo im Alemannische durch Präpositione usdruckt werre, hän als ungarischi Entsprächig e Bostposition. Sälli stoht nit wie-n-e Präposition vor, sondern hinder ihrem Bezugswort.
Je nochdem, ob s Wort e Bewegig "her", e Standort "do" oder e Bewegig "eweg" bezeichnet, hät sälli Bostposition e anderi Ändig, z.B:

  • az autó alá - under s Auto drunder
  • az autó alatt - under em Auto drunder
  • az autó alól - under em Auto füre

Die Flektion (oder e ähnligi) funktioniert mit allne Bostpositione. Mänki devo chönne (vom Sinn her) nit alli drei aneh.

Übersetzig über under vor hinder näbe zwüsche um ...
umme
hinder,
noch
längs durch über ...
use
durch ...
dure
vo wo? fölül alól elől mögül mellől közül
wo? fölött alatt előtt mögött mellett között körül után hosszant át túl keresztül
wohy? fölé alá elé mögé mellé közé köré

Wenn's e Demonstrativpronome (ez/az) hät, wo sich uff s Nome bezieht, no stoht d Bostposition hinder beidne (ez und az werre vor Konsonante zu e bzw. a):

  • A/E mellé az autó mellé - näbe sällem/dem Auto

Derivation[ändere | Quälltäxt bearbeite]

21,5 Prozänt vo de (motivierte; uff s Gsamt gseh 17,1%) ungarische Wörter werre durch Derivation bildet.[3]

Verbe chönne uss Substantiv abgleitet werre, indem mer s Suffix -ít oder -z(ik) verwändet. Zudem cha mer si uss andere Verbe bilde; säll bassiert durch s Suffix -hat/-het (für chönne/dürfe) oder -gat/get (für e Dätigkeit wo sich widderholt).

Substantiv lönn sich uss Verbe (-ás/és) und uss Adjektiv (-ság/-ség) ableite.

Adjektiv cha mer uss Verbe durch e Suffix -ó/-ő bilde. Zudem git's d Mögligkeit, si vo Substantiv (-as/-es/s) abzleite.

In de folgende Tabälle e Liste vo Bispyl für di ungarischi Derivation. Uff de linke Site jewyls d Wortart, wo devo usgange wird, obe d Zylwortart.

  Substantiv Verb Adjektiv
Substantiv   vacsora (Nachtässe); fehér (wiß)
vacsorázik (z Nacht ässe); fehérít (usbleiche)
csend (Rujj)
csendes (rujjg)
Verb zaklat (störe)
zaklatás (Störig)
takarít (butze)
takaríthat (butze dürfe)
takarítgat ([regelmäßig] butze1)
áll (stoh)
álló (im Stoh; hochdütsch "stehend")
Adjektiv rendetlen (unordentlig)
rendetlenség (Unordnig)
   

1 S Suffix get/gat (Frequentativ) wird genau wie hat/het hinder de Wortstamm gstellt; Personaländige chömme dehinder. Bispyl: beszel + get + ek (=ich schwätz). 'S cha diversi verschydeni Bedütige aneh, z.B:

  • E Dätigkeit wo sich widerholt
  • "hy und her"
  • "umme"

Lüeg au[ändere | Quälltäxt bearbeite]

Quälle[ändere | Quälltäxt bearbeite]

  1. MAGYARÓRA, alanyi_targyas_rovid.pdf
  2. MAGYARÓRA, alanyi_targyas_hosszu.pdf
  3. Ungarisch.pdf, S. 9